Pierwsza kwarta finału Intermarche Basket Cup rozpoczęła się trafieniem Camerona Bannermana za trzy punkty, na które szybko próbowała odpowiedzieć drużyna z Sopotu - nieskutecznie. Piłkę przejął Skibniewski, który kolejnym rzutem z linii 6,75 metrów zdobył trzy punkty.  AZS szybko postawił się tym samym na prowadzeniu. Zawodnicy z Sopotu już w piątej minucie spotkania dogonili jednak swoich przeciwników, remisując 9:9. Szybkie odpowiedzi AZS-u pozwoliły na zdobycie kolejnego prowadzenia. Koszalinianie zakończyli tę odsłonę wynikiem 14:11.

{gallery}azs_2012_2013/final_intermarche/1{/gallery}

Początek drugiej kwarty to celne trafienia zawodników AZS-u: Pawła Leończyka i Seka Henry’ego, które doprowadzają do 7-punktowego prowadzenia (18:11). Po ośmiu minutach Trefl za sprawą celnych rzutów wolnych  Kurta Lobby’ego zremisował jednak 24:24, a zaraz potem – kolejnym rzutem wolnym – wysunął się na prowadzenie. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie - w ostatniej minucie kwarty trafił Bannerman (26:25 dla AZS-u), a kilka sekund później odpowiedział Dylewicz, kończąc kwartę 26:28 dla Trefla.

Po przerwie pełni energii podopieczni Mariusza Niedbalskiego szybko osiągnęli 6-punktowe prowadzenie (26:32). Koszalinianie grali mało skutecznie, pogrążeni  czterema celnymi rzutami wolnymi Franka Turnera (33:42). Na każde trafienie koszalinian, zawodnicy z Sopotu odpowiadali ze zdwojoną siłą. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się 11 – punktowym prowadzeniem Trefla. (36:47).

Czwarta kwarta to znowu gra kosz za kosz. W drużynie AZS-u punkty zdobywał jednak tylko Paweł Leończyk, natomiast odpowiadali mu Filip Dylewicz i Lorinza Harrington z Trefla. AZS częściowo odrobił straty rzutami wolnymi Wiśniewskiego i Leończyka, wciąż jednak to drużyna z Sopotu prowadziła siedmioma punktami (48:55). Zdeterminowani, ale zmęczeni już koszalinianie zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Przez liczne straty i niecelne rzuty wolne przewaga Trefla zwiększyła się (53:63). Sytuację próbowali uratować jeszcze Bannermann i Skibniewski celnymi rzutami za trzy punkty. Ostatecznie wygrał jednak Trefl – 64:59, broniąc tym samym Puchar Polski.