To już pewne - historia finałowego meczu AZS-u Koszalin z PGE Turów Zgorzelec z 2010 roku nie powtórzy się. Zawodnicy ze Zgorzelca przegrali bowiem walkę o wejście do finału IBC z  Treflem Sopot (76:90).

{gallery}azs_2012_2013/trefl_turow/1{/gallery}

Pierwsza kwarta rozpoczęła się celnym wsadem Filipa Dylewicza ze Zgorzelca. Zaraz potem nastąpiła jednak kontra koszykarzy z Sopotu. Na początku kwarty gra toczyła się kosz za kosz, widać było jednak, że to zawodnicy z Trójmiasta są skuteczniejsi i bardziej zespołowi. Już po 10 minutach wypracowali oni 7-punktową przewagę (21:28).

Kolejne kwarty polegały już tylko na utrzymaniu prowadzenia i zdobyciu jak największej ilości punktów. Każda z odsłon kończyła się kilkupunktową przewagą Trefla (18:20, 16:18, 21:24), a ostatecznie mecz zakończył się 14-punktowym prowadzeniem tej drużyny (76:90).